Mestaruusliigaa pelataan yhä useampana päivänä - Ruutu mukana entistä isommin

Mestaruusliigaa pelataan yhä useampana päivänä - Ruutu mukana entistä isommin

11.7.2018

Lentopallon Mestaruusliigaa pelataan yhä useampana pelipäivänä tulevalla kaudella. Kausi käynnistyy 26. syyskuuta kahdella miesten ottelulla ja kaksi päivää myöhemmin isketään ensimmäinen naisten liigaottelu. Ruutu on mukana vielä viime kauttakin isommalla panostuksella: kaikkiaan kauden aikana nähdään noin 150 liigaottelua. Ruutu on mukana kauden avaussyötöstä viimeiseen finaalipalloon asti.

Ruutu tarjoaa katsottavaksi jo runkosarjassa 105 ottelua kaikkiaan 99 eri päivänä eli keskimäärin lähes kuutena päivänä viikossa. Mestaruusliigaa on näin luvassa katsottavaksi selkeästi enemmän ja useammin kuin koskaan ennen.

Miesten yhdeksän joukkueen liigan avauspäivänä 26.9. nähdään heti tulessa mm. Mestarisuosikeiksi nostetut VaLePa ja Savo Volley: Akaa-Volley isännöi VaLePaa ja Team Lakkapää Savo Volleyta. Molemmat ottelut ovat myös Ruudun pelejä.

Naisten liigan avauspelinä nähdään 29.9. LiigaPlokin ja hallitsevan mestarin Hämeenlinnan Lentopallokerhon kohtaaminen. Heti seuraavana päivänä Hämeenlinna kohtaa Nurmon Jymyn vieraissa ja WoVo Rovaniemi saa kylään Oriveden Ponnistuksen.

Viimeisenä naisten joukkueena kautensa avaa LP Kangasala 5.10. ja miesten joukkueena samana päivänä Etta. Naisten runkosarja päättyy 3.3. ja miesten päivää aiemmin.

 

Ruudun ottelukalenteri runkosarjan osalta:

26.9. Akaa-Volley – Vammalan Lentopallo                                                              

26.9. Team Lakkapää - Savo Volley                                                    

28.9. LiigaPloki – Hämeenlinnan Lentopallokerho                            

29.9. Savo Volley - Vantaa Ducks                                                       

30.9. Team Lakkapää – Vammalan Lentopallo                                  

2.10. Nurmon Jymy – LiigaPloki                                                         

3.10. Hämeenlinnan Lentopallokerho – Oriveden Ponnistus             

4.10. Akaa-Volley - Vantaa Ducks                                                      

5.10. Hurrikaani-Loimaa - Etta                                                           

6.10. LP-Vampula - WoVo Rovaniemi                                                

7.10. LP Kangasala – WoVo Rovaniemi                                              

8.10. Hämeenlinnan Lentopallokerho – Nurmon Jymy                      

9.10. Etta - Kokkolan Tiikerit                                                                                    

10.10. LP Viesti - LP Kangasala                                                           

11.10. Raision Loimu – Team Lakkapää                                             

14.10. LP Kangasala – Oriveden Ponnistus                                                              

17.10. Team Lakkapää – Etta                                                                                   

18.10. LP Viesti - LiigaPloki                                                                                      

19.10. Raision Loimu - Kokkolan Tiikerit                                            

20.10. Savo Volley – Vammalan Lentopallo                                                            

22.10. LP-Vampula – LP Viesti                                                            

23.10. Savo Volley – Team Lakkapää                                                 

25.10. Hurrikaani-Loimaa - Akaa-Volley                                            

26.10. Raision Loimu - Etta                                                                                      

28.10. Raision Loimu - Savo Volley                                                    

29.10. Nurmon Jymy - LP Viesti                                                          

31.10. Vantaa Ducks - Savo Volley                                                     

1.11. Hämeenlinnan Lentopallokerho - LP Kangasala                       

2.11. Team Lakkapää- Akaa-Volley                                                    

3.11. Pölkky Kuusamo – LiigaPloki                                                     

4.11. LP Viesti – Nurmon Jymy                                                           

9.11. LP Viesti – Hämeenlinnan Lentopallokerho                              

10.11. Hurrikaani-Loimaa – Vammalan Lentopallo     

11.11. Nurmon Jymy – Hämeenlinnan Lentopallokerho                                         

16.11. Hämeenlinnan Lentopallokerho – WoVo Rovaniemi              

17.11. Savo Volley – Hurrikaani-Loimaa                                            

18.11. LP Kangasala - Pölkky Kuusamo                                              

21.11. LP Kangasala – LP Viesti                                                          

23.11. Akaa-Volley – Team Lakkapää                                                

24.11. Vantaa Ducks – Etta                                                                                      

25.11. Vammalan Lentopallo - Kokkolan Tiikerit                               

27.11. Raision Loimu - Akaa-Volley                                                    

30.11. Hämeenlinnan Lentopallokerho - LP-Vampula                       

1.12. WoVo Rovaniemi – Nurmon Jymy                                                                  

2.12. Team Lakkapää - Raision Loimu                                               

4.12. Vantaa Ducks - Akaa-Volley                                                      

6.12. Pölkky Kuusamo – Oriveden Ponnistus                                      

8.12. Hurrikaani-Loimaa - Kokkolan Tiikerit                                                            

9.12. Vammalan Lentopallo - Savo Volley                                                               

11.12. Raision Loimu - Etta                                                                                      

12.12. Hämeenlinnan Lentopallokerho – Oriveden Ponnistus           

12.12. Vammalan Lentopallo - Vantaa Ducks                                    

13.12. LP-Vampula - LP Kangasala                                                     

14.12. Pölkky Kuusamo – LiigaPloki                                                   

15.12. Savo Volley – Team Lakkapää                                                 

16.12. Vantaa Ducks - Kokkolan Tiikerit                                             

21.12. Etta - Akaa-Volley                                                                    

22.12. Vammalan Lentopallo – Hurrikaani-Loimaa     

4.1. LP-Vampula – LiigaPloki                                                                                    

6.1. Vantaa Ducks – Hurrikaani-Loimaa                                            

8.1. Hurrikaani-Loimaa - Savo Volley                           

10.1. Akaa-Volley – Vammalan Lentopallo                                                              

11.1. WoVo Rovaniemi – Hämeenlinnan Lentopallokerho                                      

12.1. Kokkolan Tiikerit - Savo Volley                                                  

13.1. LiigaPloki - LP Kangasala                                                           

14.1. Etta – Kokkolan Tiikerit                                                             

15.1. Vantaa Ducks - Raision Loimu                                                   

16.1. LP-Vampula – Hämeenlinnan Lentopallokerho                        

17.1. Akaa-Volley - Raision Loimu                                                      

19.1. Savo Volley - Etta                                                                       

20.1. Nurmon Jymy - Pölkky Kuusamo                          

20.1. Hurrikaani-Loimaa – Vammalan Lentopallo       

22.1. Raision Loimu - Savo Volley                                                      

23.1. Kokkolan Tiikerit – Hurrikaani-Loimaa                                     

25.1. Akaa-Volley - Vantaa Ducks                                                      

27.1. Nurmon Jymy - LP-Vampula                                                      

29.1. Raision Loimu - Vantaa Ducks                                                   

30.1. LP Kangasala - LP Viesti                                                             

1.2. LP Viesti – Oriveden Ponnistus                                                    

2.2. LiigaPloki - Nurmon Jymy                                                            

3.2. Vammalan Lentopallo - Raision Loimu                                                             

6.2. Savo Volley – Vammalan Lentopallo                                                                

7.2. Team Lakkapää – Vammalan Lentopallo                                    

8.2. LP Viesti – Nurmon Jymy                                                             

9.2. Oriveden Ponnistus – LP Kangasala                                            

10.2. Kokkolan Tiikerit - Raision Loimu                                              

11.2. Hämeenlinnan Lentopallokerho – Pölkky Kuusamo                                        

13.2. Hämeenlinnan Lentopallokerho – LP Kangasala                                            

13.2. Hurrikaani-Loimaa - Vantaa Ducks                                           

15.2. LP-Vampula – LP Viesti                                                                                   

16.2. Pölkky Kuusamo – Oriveden Ponnistus                                      

17.2. Kokkolan Tiikerit – Etta                                                             

20.2. Akaa-Volley – Team Lakkapää                                                  

21.2. Vammalan Lentopallo – Team Lakkapää                                  

22.2. Vantaa Ducks - Akaa-Volley                                                      

23.2. Savo Volley – Hurrikaani-Loimaa                                              

23.2. LP Viesti – Hämeenlinnan Lentopallokerho                              

24.2. Raision Loimu - Vantaa Ducks                                                   

25.2. Kokkolan Tiikerit – Vammalan Lentopallo                                

27.2. Akaa-Volley – Hurrikaani-Loimaa                                             

28.2. Nurmon Jymy – Oriveden Ponnistus                                                               

1.3. Vammalan Lentopallo - Savo Volley                                                                 

1.3. Hämeenlinnan Lentopallokerho – LP-Vampula                          

2.3. Pölkky Kuusamo - LP Viesti                                                          

3.3. Oriveden Ponnistus – LiigaPloki       

Muutokset ottelulistaan mahdollisia

Lisää ohjeita

close